BAŞBAKAN DR. FAİZ SUCUOĞLU, BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

BAŞBAKAN  DR. FAİZ SUCUOĞLU, BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

“15 GÜN İÇERİSİNDE TOPLAMDA 1 MİLYAR 218 MİLYON TL’LİK BİR ÖDEME YAPILACAK” 
“13’ÜNCÜ MAAŞLARIN CUMA GÜNÜ ÖDENMESİ İÇİN ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ” BAŞBAKAN  SUCUOĞLU, BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ 
BAŞBAKAN SUCUOĞLU: “YEM FİYATLARINDA İNDİRİME GİDİLDİ”
“GÜNEYDEN GELENLERİN PCR ŞARTI KONUSUNDA ÇALIŞMA SÜRÜYOR”
“BENİM DEMOKRASİ ANLAYIŞIMDA OTURUP KONUŞUP ORTAK PAYDADA ANLAŞMAK VAR”
“KIB-TEK KONUSUNDA ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR”
“İNSANLARIN GEÇİM SIKINTISI YAŞADIĞI BİR DÖNEMDE BUNU FIRSAT BİLİP VURGUN YAPMAYA ÇALIŞANLARI AFFETMEYİZ”


Başbakan Faiz Sucuoğlu, hükümetin asgari ücrete ilişkin aldığı tavsiye nitelikli kararın bugün Resmi Gazetede ilan edilerek, 10 günlük itiraz süresi tanınmasına karar verdiğini açıkladı. 
Başbakan, hükümetin ödeme mükellefiyetlerine ilişkin olarak da açıklamalarda bulunarak, hükümetin 15 gün içerisinde toplamda 1 milyar 218 milyon TL’lik bir ödeme yapacağını söyledi. 
Başbakan Sucuoğlu, 13’üncü maaşların cuma günü ödenmesi için hükümetin çalışmalar yürütmekte olduğunu ifade ederek, 13’üncü maaşların pazartesinden önce cuma günü ödenebileceğini söyledi. 
Başbakan Faiz Sucuoğlu, bugün saat 16.00’da Başbakanlıkta basın toplantısı düzenlendi. 
“EKONOMİK DARALMA EKSİ YÜZDE 16”
Başbakan Sucuoğlu, bugün itibarıyla, hükümetin güvenoyu almasının ardından 44 gündür görevde bulunduğuna işaret ederek, bu süre içerisinde yaşanan ekonomik sıkıntılara işaret etti. 
Hükümetin görevde olduğu 44 günlük süre içerisinde Türk Lirası’nın döviz karşında yüzde 60’lık bir değer kaybına uğradığına işaret eden Başbakan Sucuoğlu, ülkede ekonomik daralmanın eksi yüzde 16 olduğunu belirtti.
Pandemin tüm hızıyla sürdüğüne ve yılsonunun getirdiği sıkıntılara işaret eden Sucuoğlu, pandemiden dolayı özel sektörde sıkıntıların yaşandığı, lokomatif turizm sektörünün gelirlerinin 950 milyon dolardan 160 milyon dolara kadar gerilemesinden dolayı büyük bir darbe aldığı, yükseköğrenimde yavaş yavaş öğrencilerin ülkeye gelmesine rağmen öğrencilerin de yaşadığı maddi sıkıntılardan dolayı istenilen düzeyde çarşıya bir yansıma olmadığı ve inşaat sektöründe durağanlığın yaşandığı bir süreçten geçildiğine aktardı.
Başbakan Sucuoğlu, son bir haftadır dövizde yaşanan düşüş ve Türk Lirası’nın tekrardan değer kazanmasıyla birlikte, hükümetin bazı ayarlamaları ve ödeme mükellefiyetine ilişkin yaptığı çalışmaların sonuna geldiklerini söyledi.
“ASGARİ ÜCRETE İLİŞKİN HÜKÜMETİN TAVSİYE KARARI RESMİ GAZETEDE YAYINLANDI”
Sucuoğlu, asgari ücrete ilişkin olarak hükümetin bugün itibarıyla tavsiye niteliğinde bir karar aldığını ifade ederek, “Hükümetin asgari ücrete ilişkin aldığı tavsiye nitelikli kararı bugün Resmi Gazetede ilan edilerek, 10 günlük itiraz süresi tanınmasına karar verdiğini söyledi. 
Asgari ücretin, saatlik 40,38 TL, günlük 323.07 TL, haftalık 1615.38 TL, aylık 7 bin TL olarak Resmi Gazete’de yayınlanmak suretiyle yürürlüğe girdiğini belirten Sucuoğlu, bunun tavsiye kararı olduğunu ve 10 günlük bir itiraz süresi olduğunu yineledi. 
“13. MAAŞ ÖDEMELERİNİN CUMA GÜNÜ YAPILABİLMESİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ”
Başbakan Sucuoğlu, bugün, Temmuz ayı ek mesai ödemelerinin 29 milyon TL olarak yapıldığını da açıkladı. 
Sucuoğlu, ayrıca hükümetin ileriki günlerde yapacağı ödemelere ilişkin olarak da detaylı bilgiler verdi.
Sucuoğlu şöyle dedi:
“28 Aralık Salı günü emekli maaşları için 220 milyon TL, 30 Aralık Perşembe memur maaşları ve belediyeler 262 milyon TL ile taşımacılık ödemeleri 10 milyon TL, 3 Ocak Pazartesi günü 13’üncü maaş ödemeleri için 420 milyon TL, 7 Ocak Cuma iç borç ödemesi 115 milyon TL, 11 Ocak 2022 Salı öğretmenlerin hazırlık ödeneği 38 milyon TL, perşembe günü cari harcamalar (82 milyon TL), Kıb-Tek (36 milyon TL) ve su harcamaları (6 milyon TL) için 124 milyon TL” 
Başbakan Sucuoğlu, hükümetin 13’üncü maaş ödemelerinin cuma günü yapılabilmesi için çalışmalarının devam ettiğini ifade ederek, “Belki sürpriz olur ve 13’üncü maaşları Cuma günü ödeyebiliriz. Ama en kötü ihtimal, 3 Ocak itibarıyla ödenecektir” dedi. 
Başbakan Sucuoğlu, hükümet tarafından “15 gün içerisinde toplamda, 1 milyar 218 milyon TL’lik bir ödeme yapılacaktır” dedi. 
Başbakan Sucuoğlu ayrıca, dövizde yaşanan düşüşün devam etmesi halinde perşembe günü akaryakıt fiyatlarında belli bir miktarda düşüş sağlanacağını da ifade etti. Sucuoğlu, “Belli firmalarımız şu anda indirimlere başlamışlardır, yaklaşık yüzde 20-30 arasında bir indirim yapılıyor” diye konuştu.  
Başbakan Sucuoğlu, piyasada fahiş fiyat uygulamalarına karşı yoğun denetimler başlattığını ve bu denetimlerin devam ettiğini belirterek, “Denetimlerin yapıldığını söyledik ama ikna edemedik. Yarın denetimlerde kesilen cezalar basın ile paylaşılacaktır” dedi. 

Başbakan Faiz Sucuoğlu basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Binboğa Kooperatifinin yem fiyatlarında indirime gittiğini kaydetti.
Buna göre 50 kg inek toz (%16) ürününün fiyatı yüzde 9,60 düşüşle 260 TL’den 235 TL’ye; 50 kg inek pelet (%16) ürününün fiyatı yüzde 9,43 düşüşle 265 TL’den 240 TL’ye; 50 kg besi toz ürününün fiyatı yüzde 7,50 düşüşle 220 TL’den 203.50 TL’ye; 50 kg besi pelet ürününün fiyatı yüzde 7,33 düşüşle 225 TL’den 208.50 TL’ye; 50 kg inek toz (%19) ürünün fiyatı yüzde 13,79 düşüşle 290 TL’den 250 TL’ye; 50 kg inek pelet (%19) ürününün fiyatı yüzde 13,56 düşüşle 295 TL’den 255 TL’ye; 25 kg piliç yeminin fiyatı yüzde 12,20 düşüşle 205 TL’den 180 TL’ye; 25 kg civciv yeminin fiyatı yüzde 11,90 düşüşle 210 TL’den 185 TL’ye; 25 kg tavuk yeminin fiyatı yüzde 15,79 düşüşle 190 TL’den 160 TL’ye düştü. 
TL değer kazanmaya devam ettikçe bu gibi indirimlerin de süreceğini vurgulayan Başbakan Sucuoğlu, son bir ayda yaşanan sıkıntıların da önümüzdeki süreçte kademeli şekilde aşılacağı umudunu dile getirdi. 
Yeni mutasyonlarla birlikte pandeminin nisan ayından sonra influenzaya dönmesi ve hem dünya hem de KKTC’de yaşanan sıkıntıların ortadan kalkması temennisini de ifade eden Başbakan Sucuoğlu, turizm sektöründe Mart- Nisan aylarından itibaren ciddi hareketlilik yaşanmasını beklediklerini söyledi. 
Turizmin canlanmasından 60’a yakın sektörün de olumlu etkileneceğine işaret eden Başbakan Sucuoğlu 2022’nin sağlık ve mutluluk yanında ekonomide rahatlama da getirmesi beklentisinde olduklarını kaydetti.
Hükümetin kısa süre önce göreve gelmiş bir seçim hükümeti olarak görev yaptığını anımsatan ve yaptıkları icraatlara dikkat çeken Başbakan Sucuoğlu, önümüzdeki günlerde yapılacak ödemelerin çarşıyı da rahatlatacağını dile getirdi. 
“GÜNEYDEN GELENLERİN PCR ZORUNLULUĞU KONUSUNDA ÇALIŞMA SÜRÜYOR”
Başbakan Sucuoğlu, PCR zorunluluğu nedeniyle Güney’den Kuzey’e gelenlerde bir azalma olduğunu ve bunun çarşıya olumsuz yansıdığını anımsatarak, zannedildiğinin aksine Güney Kıbrıs’ın da PCR zorunluluğu getirdiğini belirtti ve bu konuda bir çalışma yürüttüklerini kaydetti. 
Başbakan Sucuoğlu, PCR şartının değerlendirilmesi konusunda ilgili bakanlık ve iki toplumlu komitenin çalıştığını dile getirdi. 
“BENİM DEMOKRASİ ANLAYIŞIMDA OTURUP KONUŞUP ORTAK PAYDADA ANLAŞMAK VAR”
Başbakan Faiz Sucuoğlu basın toplantısının ardından soruları da yanıtladı. Asgari ücretle ilgili açıklamaları sorulan Başbakan Sucuoğlu, “Benim demokrasi anlayışımda oturup konuşup ortak paydada anlaşmak var” diyerek, açıklamasının asgari ücretin yükselmesine karşıymış gibi anlaşıldığını ancak durumun böyle olmadığını kaydetti.
“Oturulur birkaç toplantı yapılır tarafların görüşleri değerlendirilip ortak yaklaşım sağlanır. Bir tarafın toplantıyı terk etmesine fırsat verilmez” şeklinde konuşan Sucuğlu, süreç bu şekilde ilerlemediğinde gelebilecek bir itirazın zaman kaybına neden olabileceğini dile getirdi. 
Mevcut koşullarda belki 7 bin TL’nin bile yeterli olamayacağını belirten Sucuoğlu, kendisinin farklı bir usulü tercih edebileceğini ancak yapılana da saygı duyduğunu söyledi. 
“KIB-TEK KONUSUNDA ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR”
Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (Kıb-Tek) hakkında bir soru üzerine Sucuoğlu, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun’un göreve geldiği günden bu yana mesaisinin yüzde 75’ini Kıb-Tek’e ayırdığını kaydetti. 
Kıb-Tek’le ilgili süreci anımsatan Başbakan Sucuoğlu, şu anda mazot sıkıntısı yaşanmadığını iletti.
Kıb-Tek’in şu anki görüntüde sürdürülebilir olmakta büyük sıkıntı yaşadığını dil getiren Başbakan Sucuoğlu, kurumun borç yükünün hafifletilmesi için çalışmaların da sürdüğünü kaydetti. 
Başbakan Sucuoğlu, şu aşamada özelleştirme gibi bir düşünceleri olmadığını dile getirdi, kurum için uzun vadeli bir plana ihtiyaç olduğunu söyledi. 
Yine sorular üzerine önümüzdeki günlerde tüp ve akaryakıta yapılması planlanan indirimlere işaret Başbakan Sucuoğlu, tüm imkanların halkın yaşamını kolaylaştırmak için kullanıldığını ifade etti. 
Dövizin düşmesiyle birlikte fiyatlardaki düşüşün bir süre alacağını anımsatan Başbakan Sucuoğlu, ekmek fiyatları konusunda da ilgili tarafların iyi niyetine dayanan bir çalışma sürdürüldüğünü anlattı.
“İNSANLARIN GEÇİM SIKINTISI YAŞADIĞI BİR DÖNEMDE BUNU FIRSAT BİLİP VURGUN YAPMAYA ÇALIŞANLARI AFFETMEYİZ”
Başbakan Sucuoğlu konuşmasında fiyat denetimlerine de işaret ederek, “Kimsenin gözünün yaşına bakmayacağız. İnsanların geçim sıkıntısı yaşadığı bir dönemde bunu fırsat bilip vurgun yapmaya çalışanları affetmeyiz” diyerek, en ağır şekilde cezaların verilmeye devam edeceği uyarısında bulundu.
Eylemlerin sorulduğu Başbakan Sucuoğlu, eylemin demokratik bir hak olduğunu kaydederek, hükümet olarak ellerinden geleni yaptıklarını anlattı.

Print
Yayınlanma tarihi: Ara 28, 2021,
Haber Kategorisi: Basın Açıklamaları,
Yorumlar: 0,
Etiketler:

«Ocak 2022»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
2728
BAŞBAKAN  DR. FAİZ SUCUOĞLU, BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

BAŞBAKAN DR. FAİZ SUCUOĞLU, BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

Başbakan Dr. Faiz Sucuoğlu, hükümetin ödeme mükellefiyetlerine ilişkin olarak da açıklamalarda bulunarak, hükümetin 15 gün içerisinde toplamda 1 milyar 218 milyon TL’lik bir ödeme yapacağını söyledi.

Devamını oku
29
BAŞBAKAN DR. FAİZ SUCUOĞLU EKONOMİK ÖRGÜTLERLE BİR ARAYA GELDİ

BAŞBAKAN DR. FAİZ SUCUOĞLU EKONOMİK ÖRGÜTLERLE BİR ARAYA GELDİ

Başbakan Faiz Sucuoğlu, ekonomik Örgütler Platformu ile bakanların da katılımıyla gerçekleştirecekleri toplantıda,  son gelişmeler ve ekonomik durumu değerlendireceklerini söyledi.

Devamını oku
303112
BAŞBAKAN DR. FAİZ SUCUOĞLU DÖRTYOL'DA İNCELEME YAPTI

BAŞBAKAN DR. FAİZ SUCUOĞLU DÖRTYOL'DA İNCELEME YAPTI

Başbakan Faiz Sucuoğlu, aşırı yağışlardan olumsuz etkilenen bölgelerde incelemelerini sürdürüyor.

Devamını oku
3456
BİRKAN UZUN'UN ADI KIVANÇ TEPE’YE VERİLİYOR

BİRKAN UZUN'UN ADI KIVANÇ TEPE’YE VERİLİYOR

Başbakan Dr. Faiz Sucuoğlu,Bakanlar Kurulu’nun Girne’de Karşıyaka bölgesinde bulunan ve dağcılar tarafından en yüksek tepe olarak bilinen Kıvanç Tepe’ye, Birkan Uzun’un adını verme kararı aldığını duyurdu.

Devamını oku
7
BAŞBAKAN DR. FAİZ SUCUOĞLU, RESMİ TEMASLARDA BULUNMAK ÜZERE ANKARA'YA GİDİYOR

BAŞBAKAN DR. FAİZ SUCUOĞLU, RESMİ TEMASLARDA BULUNMAK ÜZERE ANKARA'YA GİDİYOR

Başbakan Dr. Faiz Sucuoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere 12 Ocak'ta Ankara'ya gidecek.

Devamını oku
89
101112131415
BAŞBAKAN DR. FAİZ SUCUOĞLU ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİ LİDERİ DR. FAZIL KÜÇÜK ÖLÜMÜNÜN 38. YIL DÖNÜMÜ ANMA TÖRENİNE KATILDI

BAŞBAKAN DR. FAİZ SUCUOĞLU ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİ LİDERİ DR. FAZIL KÜÇÜK ÖLÜMÜNÜN 38. YIL DÖNÜMÜ ANMA TÖRENİNE KATILDI

Kıbrıs Türk Halkının Özgürlük Ve Bağımsızlık Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük, ölümünün 38. Yıl dönümünde Hamitköy’de Anıttepe’deki anıtında düzenlenen törenle anıldı.

Devamını oku
16
17
BAŞBAKAN DR. FAİZ SUCUOĞLU TÜRKİYE TEMASLARINI AA'YA DEĞERLENDİRDİ

BAŞBAKAN DR. FAİZ SUCUOĞLU TÜRKİYE TEMASLARINI AA'YA DEĞERLENDİRDİ

Başbakan Dr. Faiz Sucuoğlu, 11-13 Ocak'ta Türkiye'de gerçekleştirdiği temaslar ve gündeme ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Devamını oku
18
BAŞBAKAN FAİZ SUCUOĞLU: “KKTC’NİN İÇ HATLAR VERGİLENDİRME SİSTEMİNE ALINMASI EN AZ 37 EURO İNDİRİM SAĞLAYACAK”

BAŞBAKAN FAİZ SUCUOĞLU: “KKTC’NİN İÇ HATLAR VERGİLENDİRME SİSTEMİNE ALINMASI EN AZ 37 EURO İNDİRİM SAĞLAYACAK”

Başbakan Faiz Sucuoğlu yazılı açıklamasında, KKTC’ye yönelik hava ulaşımında bilet fiyatlarının son günlerde yüksek seyretttiğinin herkesin malumu olduğunu kaydetti.

Devamını oku
1920212223
2425
BAŞBAKAN DR. FAİZ SUCUOĞLU TRT GENEL MÜDÜR YARDIMCISI HASAN ÖYMEZ’İ KABUL ETTİ

BAŞBAKAN DR. FAİZ SUCUOĞLU TRT GENEL MÜDÜR YARDIMCISI HASAN ÖYMEZ’İ KABUL ETTİ

Başbakan Faiz Sucuoğlu, Anavatan Türkiye ile Kıbrıs Türk Halkı arasındaki insani ve kültürel bağların daha da güçlenmesinde TRT ve BRTK'nın büyük kamusal önemi bulunduğunun altını çizdi.

Devamını oku
2627282930
31123456