BAŞBAKAN DR. FAİZ SUCUOĞLU TOPLU AÇILIŞ VE TEMEL ATMA TÖRENİNE KATILDI

BAŞBAKAN DR. FAİZ SUCUOĞLU TOPLU AÇILIŞ VE TEMEL ATMA TÖRENİNE KATILDI

BAŞBAKAN DR. FAİZ SUCUOĞLU TOPLU AÇILIŞ VE TEMEL ATMA TÖRENİNE KATILDI

BAŞBAKAN SUCUOĞLU
Başbakan Dr. Faiz Sucuoğlu, bugün ülke adına güzel işlere imza atmanın, bu topraklarda kurdukları Cumhuriyetin kökleşmesi yönünde bir adım daha atmanın heyecanı içinde olduklarını söyledi. 

Başbakan Sucuoğlu, büyük zorluklardan geçerek 15 Kasım 1983’te kurdukları Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bugün 38 yaşında olduğunu, 38 yılda nice sıkıntılar, nice badireler atlatıldığını, bugün uluslararası camia tarafından göz ardı edilemeye çalışılsa da, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin dimdik, köklerini derinlere salmaya, ayakta olmaya devam ettiğini kaydetti. 

Bunda Kıbrıs Türk Halkının dirayetli duruşu, yılmaz mücadeleci ruhu, inanmışlığı yanında, Anavatan Türkiye’nin yılmaz desteği ve Kıbrıs Türk Halkının Türk Ulusuna güveni sayesinde olduğunu ifade eden Başbakan Sucuoğlu, şöyle devam etti: 

“Bugün 38. yılını kutladığımız bu anlamlı günde, tüm dünyayı kasıp kavuran, ekonomik çarkları durma noktasına getiren pandemi koşullarına inat, yeni yatırımlarla ülkemiz insanına refah koşullar yaratacak altyapımızın güçlendirecek, ihtiyaç duyulan binalarımızın günün koşullarına uygun hale getirilecek ve Kıbrıs Türk halkını daha güzel günlere ulaştırmak üzere ortak bir vizyonla biraradayız. 

Burada bu gücü, önce halkımızdan sonra da  tek başvurabildiğimiz, her sıkıntımızda  derhal yardımıza koşan, dertlerimize deva olan,  birikimi ve engin tecrübelerini bizlerle paylaşan anavatan Türkiyemiz den almaktayız.”

Başbakan Faiz Sucuoğlu, konuşmasında yatırımlara da değindi ve şunları kaydetti:
 
“Bu törenle temelini atacağımız Yeni Girne 100 yataklı Askeri Hastahesi: Hastahanenin Finansal kaynağı 3 Mart 2021 tarihli ‘2021 yılı Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti arasında iktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması’ hükümleri çerçevesinde Ankara kaynaklı olarak karşılanacaktır.
 
Bugün lansamını yapılacak olan ve  Kıbrıs Türk Halkına kazandırılacak olan 500 yataklı Devlet Hastahanesi projesi: Lefkoşa BRTK tesislerinin kuzey sınırındaki 272 dönümlük arazide inşaası başlayacaktır. TC Sağlık Bakanlığı, Sağlık yatırımları Genel Müdürlüğünce Lefkoşa 500 yataklı hastahane uygulama projeleri ve ihale Dökümanları hazırlanması için ihaleyi kazanan proje grubuna devredilmiştir. Toplam 135.000m2 kapalı inşaat alanına sahip hastahede 360 adet hasta odası, 118 adet yoğun bakım yatak sayısı, 20 adet palyatif yatak sayısı, 2 adet mahkum yatak sayısı, 2 adet mahkum yatak sayısı olmak üzere 500 yatak yer alacaktır. Arazinin zemin etütleri de tamamlanmıştır.
 
KKTC Acil Durum Hastanesi: 3 ay gibi kısa bir sürede Dünyayı ve ayni zamanda ülkemizide etkisi altına alan korona salgını sebebi ile KKTC halkının sağlık ihtiyacının daha üst bir kalitede karşılanabilmesi için TC nin katkıları ile üç ay gibi kısa bir sürede yapılarak 2021 şubat ayında KKTC Sağlık Bakanlığı bünyesinde hizmete giren Acil Durum Hastanesi toplamda 28182 metre karelik bir alan içerisinde acil servis, tanı üniteleri, poliklinik, anjiyo, yatılı servisler, ameliyathaneler, eczane, laboratuvar ve yoğun bakım merkezi olarak bünyesinde birçok ihtiyaca cevap verebilecek bir merkez olarak hizmet vermektedir.

Hastanede 100 yatak kapasiteli yatılı servisin yanında 12 yatak kapasiteli acil servis ve
24 yataklı yoğun bakım ünitesi bulunmaktadır.
1 anjiyografi ünitesi, 6 adet tam teşekküllü ameliyathane, 1 adet endoskopi cihazı ve görüntüleme merkezlerimizde ise bir MRI, bir Tomografi, iki adet röntgen ve iki adet te Ultrason cihazları bulunmaktadır.

34 doktor, 58 hemşire, 32 sağlık personeli ve 13 temizlik personeli ile zengin bir kadroya sahiptir.”
 
Başbakan Faiz Sucuoğlu, Yenierenköy sağlık merkezine temin edilen cihazların, 1 digital mRöntgen cihazı, 1 adet pera pikal röntgen, 2 adet hasta başı monitör, 1 adet acil müdahale arabası, 1 adet idrar oto; Dipkarpaz Sağlık Merkezine temin edilen cihazların da; 1’er adet, Diş Üniti, Periapikal Röntgen, Hastabaşı Monitör, Acil Müdahale Arabası, İdrar Otoanalizatörü olduğunu söyledi. 

Başbakan Faiz Sucuoğlu, KKTC yol ağı ile ilgili de bilgi vererek, 190 km bölünmüş yol, 382 km tek yol, bin 79 da üçüncü sınıf olmak üzere bin 651 km yol bulunduğu, Türkiye Cumhuriyeti tarafından sağlanan 1,9 milyar TL finansman ile gerçekleştirildiğini belirtti. 
 
İskele Çayırova anayolunun İskele Boğazını.  çıkışındaki Harnup Fabrikası Kavşağı’ndan başlayarak Bafra Kavşağı’nda sona erdiğini ifade eden Başbakan Sucuoğlu, şöyle devam etti: 

“Yapımı tamamlanarak açılışı gerçekleştirilecek olan 9 km uzunluğundaki bu kesimde 5 adet modern dönel kavşak ve 2 adet sığınma cebi (Park alanı) yer almaktadır. 2x2 şeritli yolun platform genişliği 23 m olup, orta refüjünde New-Jersey beton bariyerler kullanılmıştır.

Doğu Köy Yolları 2021 yılı içerisinde Doğu Yollarında  Ziyamet-Gelincik-Boltaşlı-Taşlıca-Derince-Avtepe-Kuruova-Kaleburnu-Dipkarpaz-Zaferburnu Yolu (36 km), Turnalar-Kantara Yolu (7,12 km), Kantara-Mersinlik Yolu (8,86 km), Turnalar-Ardahan Yolu ’nda (2,62 km) (Karpaz Bölgesi) olmak üzere toplam 54,60 Km de yapım faaliyeti gösterilmesi planlanmakta olup, bugüne kadar 4,5 Km si tamamlanmış olup, 21,5 Km nin daha yapımı tamamlanarak, 25 Km lik kesimin trafiğe açılması hazırlığı tamamlanmıştır..
 
Batı Köy Yolları: 2021 yılı içerisinde Batı Yollarında çalışmalarımıza ‘Paşaköy-Vadili-İnönü-(Lefkoşa-Gazimağusa) Ayr. Yolu (14,8 km), Gaziköy Yol Ayrımı-Dilekkaya-Yiğitler Yolu (14 km), Ercan Havaalanı-Gaziköy Yolu (7,75 km), Vadili-Akdoğan Yolu (4,5 km), Türkmenköy Kvş-Dörtyol Yolu’nda (8,15 km) (Mesarya Bölgesi) olmak üzere toplam 49,2 Km de yapım faaliyeti gösterilmesi planlanmakta olup, bugüne kadar 18,3 Km si tamamlanmış olup, 6,7 Km nin daha yapımı tamamlanarak, 25 Km lik kesimin trafiğe açılması hedeflenmiştir.”
 
Başbakan Faiz Sucuoğlu, Yatırımlar, yollar, sağlık için yapılanlar, Hastahaneler Cumhurbaşkanlığı yerleşkesi gibi yatırımların hepsinin Kıbrıs Türk Halkının daha çağdaş, daha donanımlı yarınlara kavuşması, daha iyi hizmet alabilsin diye yapıldığını ifade etti. 

Başbakan Sucuoğlu, “Biz yeni kurulan bir hükümet olarak geçmişten devraldığımız görev bayrağını gelecek nesillere karşı duyduğumuz sorumlulukla daha iyi noktalara taşımak üzere kolları sıvadık. Bu çaba ve gayretimizde Cumhurbaşkanımızdan aldığımız motivasyonla çalışıyoruz TC Cumhurbaşkanı Sayın  Recep Tayyip Erdoğandan aldığımız  güçle ve Anadolu halkının sevgisiyle ,Kıbrıs Türk halkının da güven, kararlılık  ve inancıyla yılmadan yarınlara yürüyeceğiz. Yarınlar daha güzel olacak yürekten inanıyorum” ifadelerini kullandı. 

Print
Yayınlanma tarihi: Kas 15, 2021,
Haber Kategorisi: Basın Açıklamaları,
Yorumlar: 0,
Etiketler:

«Şubat 2023»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
30
BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL, TC ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI VEDAT BİLGİN’İ KABUL ETTİ

BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL, TC ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI VEDAT BİLGİN’İ KABUL ETTİ

Başbakan Ünal Üstel, KKTC’de resmi temaslarda bulunan Türkiye Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Devamını oku
31
BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL'İN  BASIN AÇIKLAMASI

BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL'İN BASIN AÇIKLAMASI

Başbakan Ünal Üstel, Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği ( (KTMMOB) Başkanı Tunç Adanır ve birliğe bağlı oda başkanlarıyla görüştü; toplantıdan mutabakat çıktı.

Devamını oku
12345
6
789101112
13141516171819
20212223242526
272812345
6789101112