Başbakan Erhürman:“Çökmuş Bir Eğtim Sistemiyle Karşı Karşıyayız”

Başbakan Erhürman:“Çökmuş Bir Eğtim Sistemiyle Karşı Karşıyayız”

KTOEÖS, BAŞBAKAN TUFAN ERHÜRMAN’I ZİYARET ETTİ 

BAŞBAKAN: “(GÖÇ YASASI KONUSUNDA) İRADEMİZ NET. MALİ OLANAKLAR ÖLÇÜSÜNDE SORUNLAR HIZLA AŞILACAK.. BU YASA DOĞRU AMAÇ KOYMAMIŞTIR AMA KENDİ KOYDUĞU AMACI BİLE GERÇEKLEŞTİREMEMİŞTİR ÇÜNKÜ SAHAYI BİLMEYEN GÖZLER HAZIRLADI BU YASAYI”

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), Başbakan Tufan Erhürman’ı ziyaret etti.

 

Başbakan Tufan Erhürmen , hükümet ortağı 4 partinin göç yasasını çıkarılmasının bir hata olduğu,  amaçladığı şeye dahi ulaşmadığı ve yarattığı etkilerin giderilmesi gerektiği noktasında hemfikir olunduğunu vurguladı.
Hükümet programında yer alamamasının sebebinin kısa vadede çözümleyebilecekleri konulara yer vermeleri olduğunu anlatan Başbakan Erhürman, mali olarak mümkün olsa göç yasasını kaldırmak istediklerini ancak bunu olanaklar çerçevesinde yapmak gibi bir sıkıntıları olduğunu belirtti.
Başbakan Erhürman, Bakanlar Kurulu’nda maliyet gerektirmeyen noktalarda çözüm üretmesi için Maliye Bakanlığı’nı görevlendirdiklerini söyleyerek yapılması düşünülen düzenlemelerle ilgi örnekler verdi.
İradelerinin net olduğunu, mali olanaklar ölçüsünde sorunların hızla aşılacağını ifade eden Başbakan Erhürman,  “Bu yasa doğru amaç koymamıştır ama kendi koyduğu amacı bile gerçekleştirememiştir çünkü sahayı bilmeyen gözler hazırladı bu yasayı” dedi.
Başbakan Erhürman, kamuda çalışmanın cazibesini yaratanın sadece maaşlar olmadığını, güvence, sendikalaşma ve çalışma koşullarının da belirleyici olduğunu söyledi.

“ÇÖKMÜŞ BİR EĞİTİM SİSTEMİYLE KARŞI KARŞIYAYIZ”

“Çökmüş bir eğitim sistemiyle” karşı karşıya olduklarını belirten Başbakan Erhürman, bu konuda bir dizi toplantı yapıldığını ve hükümetin Eğitim Bakanı’nın arkasında olduğunu belirtti.
 Başbakan Erhürman, okullarda kökene bağlı yoğunlaşmalar olmasının da ciddi bir sorun olduğunu dile getirerek, “Kıbrıs Kökenli denilen öğrencilerin özel okullara, TC kökenli KKTC vatandaşlarının kamu okullarına gitmesi ve çok küçük yaşta ayrışmaları ilerisi için çok ciddi bir alarmdır “dedi.
Bu konularda başbakanlık olarak çeşitli girişimleri olduğunu, kamu okullarının başta fiziken iyileştirilmesi bulunduğunu anlatan Başbakan Erhürman, bir grup öğretmenin şevkle işlerine, hak ettiklerini alamamalarına rağmen, sarıldığını gözlemlediğini ve bu şevki öldürmemek için yapmaları gereken şeyler olduğunu belirtti.
Başbakan Erhürman, “Bu eğitim sistemi bizim ihtiyaç duyduğumuz insanı üretmediği gibi ihtiyaç duymadığımız insanlar üretiyor” diyerek, “mezun olduğu alanda iş bulamayan genç işsizlerin çoğunlukta olduğu bir sisteme destek verilmekte olunduğunu bu nedenle de meslek okullarının masaya yatırılması gerektiğini” vurguladı.
Özel eğitim yasasını önümüzdeki aylarda meclisten geçirmeyi hedeflediklerini söyleyen Başbakan Erhürman, “Din ve vicdan özgürlüğünü de yeniden masaya yatırmamız lazım, sınırları nerdedir, bu konu bu toplumda yeterince tartışılan bir konu değil. Bunların tüm paydaşların işbirliğiyle yeniden ele alınması gerek” dedi.

Print
Posted: May 17, 2018,
Comments: 0,
Tags:
«Mart 2019»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
25262728123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
1234567