BAŞBAKAN ERHÜRMAN:“KESİNLİKLE BU KAPILARIN AÇILMASINI GECİKTİREN TARAF, SEBEP BİZ OLMAYACAĞIZ”

BAŞBAKAN ERHÜRMAN:“KESİNLİKLE BU KAPILARIN AÇILMASINI GECİKTİREN TARAF, SEBEP BİZ  OLMAYACAĞIZ”

BAŞBAKAN ERHÜRMAN DERİNYA GEÇİŞ KAPISI ÇALIŞMALARINI İNCELEDİ

BAŞBAKAN KIBRIS TÜRK TARAFININ DERİNYA’DA PAZARTESİ APLIÇ’TA İSE 10 GÜN İÇERİSİNDE GEÇİŞLERE HAZIR OLACAĞINI SÖYLEDİ

“KESİNLİKLE BU KAPILARIN AÇILMASINI GECİKTİREN TARAF, SEBEP BİZ  OLMAYACAĞIZ”

 Başbakan Tufan Erhürman, KKTC- Güney Kıbrıs arasında açılması düşünülen yeni geçiş noktalarından Derinya’daki çalışmaları yerinde inceledi.

 Başbakan Tufan Erhürman’a incelemelerinde Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Tevfik Algan ve bazı bakanlar  eşlik etti.

 Başbakan, incelemelerini tamamlamasının ardından basına yaptığı açıklamada,  Derinya’daki altyapı ve hizmet binalarının pazartesi hizmet vermeye hazır durumda olacağını söyledi.

 Hükümetin göreve gelmesinden itibaren Derinya ve Aplıç’ta geçiş noktalarının en erken zamanda açılması için yoğun çaba sarf ettiğini belirten Başbakan Erhürman, ancak Türk Lirası’ndaki değer kaybı ve buna bağlı olarak geçiş kapılarının yer alacağı bölgelerdeki çalışmalar için çıkılan iki ihaleye teklif sunulmamasından dolayı gecikmeler yaşandığını söyledi.

 “BİZ SEBEP OLMAYACAĞIZ”

 Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile kapıların açılması noktasında ayni fikirde olduklarını, Kıbrıs Rum kesimi hazır olduğu zaman Kıbrıs Türk tarafının hazır durumda olmuş olacağını kaydeden Başbakan Erhürman, “Kesinlikle bu kapıların açılmasını geciktiren taraf, sebep  biz olmayacağız” dedi.

 Başbakan Erhürman, Derinya ve Aplıç’taki geçiş kapılarının açılışı arasında uzun bir zaman dilimi olmaması gerektiğini ifade etti.

 NEW YORK’A MESAJ

 Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile bu akşam görüşeceğine işaret eden Başbakan Erhürman, “Buradan New York’a mesaj veriyoruz. Sıkıntılı bir dönemden geçmiş olmamıza rağmen Kıbrıs Türk tarafı olarak üzerimize düşeni yaptık. Geçici de olsa önlemler alındı” dedi.

 Derinya’da hizmet binalarının bugün geçici bir noktada olduğunu, ancak yeni hizmet binası ve otomobil park yeri inşaatı için bu binaların herhangi bir engel teşkil etmediğini  ifade eden Başbalan Erhürman,  hizmet binaları ve park yeri için ihalenin çarşamba günü tamamlanmasını öngördüklerini ifade etti.

 Başbakan Erhürman, Aplıç’ta ise geçiş kapısına yönelik KKTC tarafındaki çalışmaların 10 gün içerisinde tamamlanmış olacağını söyledi.

 Son dönemde Güney Kıbrıs’tan Kuzey’e ziyaretlerde yoğunluk yaşandığını kaydeden Başbakan Erhürman, bu yoğunluğa karşılık 20 sivil hizmet görevlisi için münhal açıldığını, münhal sürecinin hızla tamamlanacağını söyledi.

 SON KARAR LİDERLERİN

 Geçiş noktalarının açılmasında son kararı iki liderin vereceğini, devletin görevinin teknik ve fiziki çalışmaları yapmak olduğunu belirten Başbakan Erhürman, kapıların iki tarafın ekonomisi ve turizmine ciddi katkı yapması temennisinde bulundu.

 

Print
Posted: Eyl 28, 2018,
Comments: 0,
Tags:
«Haziran 2019»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
1234567