BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL “ANAVATAN İLE BİRLİKTE EN BÜYÜK SLOGANIMIZ İKİ EŞİT DEVLETTİR”

BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL “ANAVATAN İLE BİRLİKTE EN BÜYÜK SLOGANIMIZ İKİ EŞİT DEVLETTİR”

“Anavatan ile birlikte en büyük sloganımız iki eşit devlettir”

 

Başbakan Ünal Üstel, Türkiye’den adamızda bulunan TBMM-KKTC dostluk grubu Başkanı Konya AK Parti Milletvekili Orhan Erdem, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı ve beraberlerindeki heyeti kabul etti.

 

Başbakan Ünal Üstel kabulde yaptığı konuşmada, ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Türkiye ile tarihten gelen bir gönül bağları olduğunu ve ileriki dönemlerde bu bağların daha da güçlendirileceğini söyledi.

 

Başbakan Üstel,  “Biz Anavatana gönülden bağlıyız ve bu bağlılığımız devam edecek” şeklinde konuştu.

 

Kıbrıs’ta yaşayan vatandaşlarımızın her zaman Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlı olduğunu vurgulayan Üstel, karşılıklı istişarelerin ileride daha da güçlendirileceğini kaydetti.

 

Bir 50 yıl daha federasyon konuşmayacağız

 

Başbakan Ünal Üstel, gelinen noktada bir 50 yıl daha federasyonu konuşmayacaklarını, adada bağımsız iki eşit devlet statüsünü dünya tanıyana kadar bu mücadeleyi Anavatan ile birlikte sürdüreceklerini ifade etti. 

KKTC’deki ana muhalefet partisinin federasyonu savunduğuna dikkat çeken Üstel, “Biz seçim meydanlarında her zaman, Anavatan Türkiye’nin de gerek BM’de gerekse uluslararası platformlarda söylediği gibi iki egemen eşit devlet statüsüne ulaşana kadar da bunu savunacağız.

 

Başbakan Üstel konuşmasının devamında; “25 Aralık yerel seçimlerinde, halkımızdan alacağımız onay neticesinde yine sizlerle daha sıkı işbirliğine girecek ve belediyelerimizi daha da güçlendireceğiz,” dedi.

 

Önümüzdeki yerel seçimlerde Ulusal Birlik Partisi’nin büyük bir zaferle çıkacağına olan inancını dile getiren Üstel, 2023 yılında ise dahaçok kardeş belediye yapılması için Anavatan Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC belediyelerini daha fazla bir araya getirmeyi hedeflediklerini kaydetti.

 

Orhan Erdem: Türkiye Büyük Millet Meclisinde Kıbrıs denince iktidar ve muhalefet olarak siyaset biter, birliktelik başlar.

 

Heyet adına konuşan Ak Parti Konya Milletvekili ve TBMM Dostluk Grubu Başkanı Orhan Erdem, Selçuklu Belediyesi’nin Girne Belediyesi ile kardeş belediye olması amacıyla adada bulunduklarını ve belediye meclislerinin karar almalarının ardından protokolün devreye gireceğini söyledi.

Erdem; “bu protokoller, sadece iki belediyenin değil iki ülke arasındaki dostluğunun güçlenmesi adına önemlidir, bu kapsamda iki belediye arasında bilim, sanayi, ticaret, teknik, sanat, çevre, sağlık, spor, kültür ve turizm konularında iş birliği yapılacaktır”şeklinde konuştu.

Orhan Erdem; “her zaman söylüyoruz, KKTC’nin egemen eşit iki devlet teziyle yaptığı mücadeleyi destekliyoruz, her konuda ve mücadelede sizlerin yanındayız” dedi.

 

Türkiye Büyük Millet Meclisinde Kıbrıs denildği zaman iktidar ve muhalefet olarak siyasettin bittiğini, birlikteliğin başladığını ve bu anlayışla sürekli KKTC’nin yanında olacaklarını ifade eden Erdem, Ünal Üstel’in Başbakanlığı süresince KKTC’nin çok daha iyi noktalara geleceğine inandıklarını belirtti.

 

Ahmet Pekyatırmacı:Girne Belediyesi ile kardeş belediye protokolünü imzaladık

 

Kabulde konuşan Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı ise KKTC’nin kendileri için çok önemli olduğunu, adada bağımsız, egemen bir KKTC devletinin varlığını sürdürmesi konusunda sürekli destek beyan ettiklerini dile getirdi.

Kıbrıs Türk halkının haklı mücadelesinde Türkiye Cumhuriyeti halkı olarak Kıbrıs Türk halkının yanında olduklarınıifade eden Pekyatırmacı, Girne Belediyesi ile kardeş belediye protokolüne imza koymaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

 

 

Print
Yayınlanma tarihi: Kas 7, 2022,
Haber Kategorisi: Basın Açıklamaları,
Yorumlar: 0,
Etiketler:

«Ocak 2023»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
2627282930
BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL YENİ YIL MESAJI YAYIMLADI

BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL YENİ YIL MESAJI YAYIMLADI

Başbakan Ünal Üstel "Yeni yılın yeni umut, inanç ve güzelliklere vesile olması, birlik, dayanışma ve huzur içerisinde geçmesini diler, tüm Halkımızın, Anavatan Türkiye’deki ve dünyanın her köşesindeki kardeşlerimizin yeni yılını en içten duygularımla kutlarım.

Devamını oku
311
2345678
910
BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL’İN 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI

BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL’İN 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI

Başbakan Ünal Üstel, Medya kuruluşlarımızın ve basın mensuplarımızın demokrasimizin, ülkemizin ve toplumsal değerlerimizin korunması yanında küresel ortamdaki değişimlerin bölgesel ve ülkemiz üzerindeki etkileri hakkında bizleri aydınlatmaya devam etmektedir.

Devamını oku
111213
BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL, KURUCU CUMHURBAŞKANI RAUF RAİF DENKTAŞ'IN 11. ÖLÜM YIL DÖNÜMÜ DOLAYISI İLE DÜZENLENEN ANMA TÖRENLERİNE KATILDI

BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL, KURUCU CUMHURBAŞKANI RAUF RAİF DENKTAŞ'IN 11. ÖLÜM YIL DÖNÜMÜ DOLAYISI İLE DÜZENLENEN ANMA TÖRENLERİNE KATILDI

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, vefatının 11. yılında Lefkoşa'da ki anıt mezarı başında ve AKM’de düzenlenen törenlerle anıldı.

Devamını oku
1415
161718192021
BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL, “GAZİMAĞUSA’YI ÇOK SEVMEK” ADLI SERGİNİN AÇILIŞINA KATILDI

BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL, “GAZİMAĞUSA’YI ÇOK SEVMEK” ADLI SERGİNİN AÇILIŞINA KATILDI

Başbakan Ünal Üstel ve eşi Zerrin Üstel, Bandabuliya'da Antik Mağusa Vakfı tarafından düzenlenen, TİKA'nın sponsorluğundaki "Gazimağusa'yı Çok Sevmek" isimli fotoğraf sergisinin açılışına katıldı. 

Devamını oku
22
232425
BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL, TC MİLLİ EĞİTİM BAKANI MAHMUT ÖZERİ’İ KABUL ETTİ

BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL, TC MİLLİ EĞİTİM BAKANI MAHMUT ÖZERİ’İ KABUL ETTİ

“Eğitim alanında Türkiye Cumhuriyeti’nin bilgi ve birikiminden, müşterek çalışmalarından büyük mutluluk duyuyoruz” diyen Başbakan Üstel, bu alanda ilgili bakanlıklar arası yapılan temasların önemine vurgu yaptı.

Devamını oku
26272829
303112345