BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL SİVİL SAVUNMA GÜNÜ DOLAYISIYLA MESAJ YAYIMLADI

BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL SİVİL SAVUNMA GÜNÜ DOLAYISIYLA MESAJ YAYIMLADI

BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL’İN SİVİL SAVUNMA GÜNÜ MESAJI

 

Milli mücadele yılları sürerken ortaya çıkan ihtiyaçlar göz önüne alınarak yeniden yapılandırılan Sivil Savunma faaliyetleri, gerekli yasal düzenlemelerin ardından Kıbrıs Türk Yönetimi Meclisi’nce 18 Şubat 1972 tarihinde kabul edilen “Sivil Savunma Yasası”na bağlı olarak 6 Ağustos 1974 tarihinde resmen çalışmalarına başlamıştır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanlığına bağlı bir kurum olarak faaliyetlerini sürdüren ve ulusal afet yönetimi sisteminin önemli bir parçası olan Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığımız; halkımızın ihtiyaç duyduğu yaşanabilecek muhtemel her tür afete yönelik müdahale gücünün koordine edilmesi görevinin yanında, günün gereklerine uygun afet yönetimi süreçlerini her gün geliştirerek uygulamaya devam etmektedir.

Anavatan ve ülkemizde yaşadığımız can kayıplarının acısını yüreklerimizde hissettiğimiz bu zor günlerde, Türkiye’de gerçekleşen Asrın Deprem Felaketi süresince Sivil Savunmanın önemini ve insan hayatı için gerekliliğini bir kez daha yaşayarak görmüş olduk. 

Yaşadığımız son depremin çok üzücü sonuçları, çağdaş bir sivil savunma sisteminin gerekliliğini, yetişmiş personel ve teknik donanım eksikliklerinin giderilmesinin yanı sıra vatandaşlarımızın böylesi olağanüstü durumlarla ilgili bilinçlendirilmesinin ülkemizin güvenlik konusundaki geleceği açısından taşıdığı önemi ortaya koymuştur.

Ülkemizin deprem kuşağı bölgesinde olması, diğer yandan küresel ısınmanın ve iklim değişikliğinin etkileri ile meydana gelen doğal afetlerin yaşanma sıklığının artması, gerekli önlemleri zamanında almayı ve arama kurtarma hizmetlerini geliştirmeyi yaşamsal bir zorunluluk haline getirmiştir.

Bu düşünceyle hareket eden hükümetimiz, Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığımızın personel ve ekipman ihtiyaçlarının ivedilikle karşılanması, halkımızın bilinçlendirilmesi için sivil savunma eğitiminin çeşitlendirilerek artırılmasına yönelik hemen harekete geçmiş ve bu konudaki çalışmalara öncelik vermiştir. 

Yaşanabilecek her tür felakete karşı halkımızın can ve mal kaybının en aza indirilmesi ve arama kurtarma çalışmalarının en yüksek seviyede desteklenmesi amacıyla, Sivil Savunma Teşkilatımızın özveri ve titizlikle yürütmekte olduğu çalışmaları tüm gücümüzle desteklemeye devam edeceğimizi belirtmek istiyorum.

Bu vesile ile depremde hayatını kaybeden tüm kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyor, tüm insanlığın her türlü felaketten uzak, mutlu ve huzurlu günler geçirmesini temenni ediyor, Sivil Savunma Teşkilatı Mensuplarımızın Sivil Savunma Günü’nü yürekten kutluyor ve yürütmekte oldukları çalışmalarda başarılar diliyorum.

 

                   

               

Print
Yayınlanma tarihi: Şub 27, 2023,
Haber Kategorisi: Basın Açıklamaları, Mesajlar,
Yorumlar: 0,
Etiketler:

«Nisan 2024»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
2526
BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL YÖK HEYETİNİ KABUL ETTİ

BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL YÖK HEYETİNİ KABUL ETTİ

BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL "ÜNİVERSİTELERİMİZİ DAHA İYİ BİR NOKTAYA TAŞIYACAĞIZ"

Devamını oku
27282930
BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL KARPAZ BÖLGESİNDE TEMASLARDA BULUNDU

BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL KARPAZ BÖLGESİNDE TEMASLARDA BULUNDU

Başbakan Ünal Üstel, Karpaz bölgesinin KKTC’nin “incisi” ve vazgeçilmezleri olduğunu belirterek, bu bölgeye destek ve yatırımların süreceğini kaydetti.

Devamını oku
31
1
BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL EOKA TERÖR ÖRGÜTÜNÜN SİLAHLI EYLEMLERE BAŞLAMASININ 69. YILDÖNÜMÜ NEDENİYLE MESAJ YAYIMLADI

BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL EOKA TERÖR ÖRGÜTÜNÜN SİLAHLI EYLEMLERE BAŞLAMASININ 69. YILDÖNÜMÜ NEDENİYLE MESAJ YAYIMLADI

Başbakan Ünal Üstel: "İki taraf arasında bir çözüm ancak 'egemen eşitlik temelinde iki ayrı devlet' anlayışıyla olabilir"

Devamını oku
2
BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL  ALSANCAK GİRİŞİNE YENİ YAPILAN ÇEMBER DÜZENLEMESİNİ YERİNDE İNCELEDİ

BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL ALSANCAK GİRİŞİNE YENİ YAPILAN ÇEMBER DÜZENLEMESİNİ YERİNDE İNCELEDİ

BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL “ ‘BİTİRECEĞİZ’ DEDİK, ALSANCAK’A KADAR GELDİK”

Devamını oku
34567
89
BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL’İN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI:

BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL’İN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI:

Birlik ve beraberlik duygularının yoğun bir şekilde yaşandığı, maneviyatımızın yükseldiği, insan ve Allah sevgisinin yüreklerimizi aydınlattığı yeni bir bayrama daha erişmenin mutluluğunu yaşıyoruz.
 

Devamını oku
1011121314
151617
BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL, KANSER HASTALARINA YARDIM DERNEĞİ’Nİ KABUL ETTİ

BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL, KANSER HASTALARINA YARDIM DERNEĞİ’Nİ KABUL ETTİ

Başbakan Ünal Üstel, Kanser Hastalarına Yardım Derneği başkanı Raziye Kocaismail ile yönetim kurulu üyelerini Başbakanlık Şeref salonunda kabul etti. Başbakan Ünal Üstel’e kabulde Başbakanlık müsteşarı Berhan Ongan ve Başbakanlık Özel Kalem müdürü İlgenBağcıer de eşlik etti.

Devamını oku
18192021
22232425262728
293012345