BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL VE TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI YARIMCISI FUAT OKTAY BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL VE TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI YARIMCISI FUAT OKTAY BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL VE TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI YARIMCISI FUAT OKTAY BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

 
Başbakan Ünal Üstel ve Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ortak basın toplantısı düzenledi. 
Başbakan Üstel, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki ortak basın toplantısında konuştu.
Başbakan Üstel, bir kez daha Anavatan Türkiye yetkilileri ile bir araya gelmenin büyük mutluluğunu yaşadığını ifade ederek kendilerine davetlerinden dolayı teşekkürlerini sundu. 
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmelerine dikkat çeken Başbakan Üstel, yaklaşık 1 saat süren görüşmenin çok verimli ve samimi geçtiğini dile getirdi. 
Görüşme sonrasında çok önemli adımların atılması konusunda ortak kararlar üretildiğini belirten Başbakan Üstel, üç önemli müjdeyi de paylaşarak şunları söyledi: “ Öncelikle Türkiye’den kablo ile elektrik getirilmesi konusunda, Türkiye Cumhuriyeti’nin tam desteğini almış durumdayız. Konuya ilişkin adımları en kısa sürede atmaya başlıyoruz. Bir diğer konu; Ada genelinde, özellikle gençlerimizin ihtiyacı olan sosyal konut projelerinin ivedilikle başlatılması konusunu da ele aldık ve bu konuda da tam destek aldık. Çok kısa bir süre içerisinde başlatacağımız toplu sosyal konut projeleri ile gençlerimizi ev sahibi yapmaya başlıyoruz. Ayrıca; KKTC’de yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı bulunan tüm vatandaşlarımızın, Türkiye Cumhuriyeti sosyal güvenlik kurumlarındaki tüm imkânlardan faydalanması konusunda da son derece önemli bir adım atmış durumdayız. Konuya ilişkin çalışmaları hemen başlatıyoruz.”
Heyetlerle birlikte yapılan temaslarda 2023, 2024, 2025 ve 2026 yılları ile alakalı, kısa, orta ve uzun vadeli projeleri gözden geçirme fırsatı bulduklarını ifade eden Başbakan Üstel, bunun yanı sıra Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında imzalanan İşbirliği protokolünü de gözden geçirme fırsatı bulduklarını belirtti.
 
Başbakan Üstel, “İktisadi ve Mali İş Birliği Antlaşmasında yer alan pek çok eylemi 6 ay gibi çok kısa bir sürede gerçekleştirdiğimizi mutlulukla ifade etmek istiyorum” dedi.
Türkiye’nin ülkemizin gelişimi için her alanda ortaya koymuş olduğu samimi desteklerinin devam ettiğinin altını çizen Üstel, “Bilinmelidir ki; attığımız her adım, gerçekleştirdiğimiz her proje ve eylem KKTC’yi kendi ayakları üzerinde duran bir yapıya doğru emin adımlarla götürmektedir. Biz hükümet olarak, ülkemizin gerek ekonomik gerekse fiziki ihtiyaçlarını, karşılamak ve halkımızı daha mutlu daha refah bir ülkede yaşatmak için tüm çalışmaları yapmaya devam ediyoruz” diye konuştu.
 
Başkan Üstel, “Ülkemizde yıllardır gündemde olan ancak farklı gerekçelerle gerçekleştirilmeyen reformları cesaret ve kararlılıkla gerçekleştirmek için gerekli adımları attık ve atmaya devam ediyoruz. Bu süreç içerisinde Anavatana Türkiye’nin desteği hep yanımızda olmuştur. Bugün de bir kez daha teyit ettik ki bu destek artarak devam etmektedir” dedi.
İhtiyaç duyulan her alanda Anavatan Türkiye, elindeki tüm imkanları seferber ederek KKTC’nin kalkınmasına yönelik tüm projelere destek verdiğini belirten Üstel, “Desteklerinden dolayı, başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay’a, şahsım, hükümetimiz ve halkım adına bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. 
Devam etmekte olan pek çok projenin olduğuna işaret eden Başbakan Üstel konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: 
 “Anavatan Türkiye dün olduğu gibi bugün de yürütmüş olduğumuz projelerimize tam ve eksiksiz şekilde destek vermeye devam ediyor. Ekonomi alanında, Enerji alanında, Eğitim alanında, Sağlık alanında, Ulaştırma alanında projelerimiz hızla devam ediyor. Önümüzdeki 3 yıllık süre içerisinde, hastane projelerimizi, yarım kalan ve devam eden yol projelerimizi, havalimanı projemizi, limanlarımızla ilgili yenileme projelerimizi ve diğer pek çok alandaki projelerimizi tamamlayarak halkımızın hizmetine sunacağız.”
 
Hükümetin, istikrarlı bir şekilde görevine devam ettiğini belirten Üstel, “Sıkıntıları birer birer aşmaya devam ediyoruz. Anavatan Türkiye’mizden aldığımız güçle büyük ve önemli projeleri teker teker hayata geçirmeye devam ediyoruz. Bugün hükümet ortaklarımızın katılımlarıyla gerçekleştirdiğimiz heyetler arası toplantılarda yeni ve büyük projeleri de ele alma fırsatımız oldu. Çok kısa bir süre içerisinde bunları da halkımızla paylaşacağız” diye konuştu.
Kıbrıs konusu ile alakalı olarak, ortaya koyulan iki devletli çözüm vizyonuna Anavatan Türkiye’nin tam ve eksiksiz desteğinin devam ettiğini görmenin güven verdiğini dile getiren Üstel, “Kıbrıs Türk halkı, Türkiye’nin vermiş olduğu bu büyük güçle, dünyada ben de varım demeye devam ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın BM genel Kurulunda yapmış olduğu KKTC’yi tanıyın çağrısı da bu anlamda çok önemlidir ve tarihi bir adımdır. Tüm bunlar ortada iken bize düşen görev, KKTC’yi dünyada yerini alacak bir devlet olarak hazır hale getirmektir” diye konuştu.
“Hükümet olarak bunun gereğini yaparak, kendi ayakları üzerinde duran, ekonomisi güçlü, fiziki altyapı ihtiyaçlarını karşılamış Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini el birliği ile yaratacağız” vurgusu yapan Başbakan Üstel, “Bir kez daha bizlere ve halkımıza vermiş oldukları büyük destekten dolayı başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Erdoğan Tayyip olmak üzere Cumhurbaşkanı yardımcımız Sayın Fuat Oktay’a şahsım, hükümetimiz ve halkımız adına teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.
Print
Yayınlanma tarihi: Oca 17, 2023,
Haber Kategorisi: Basın Açıklamaları,
Yorumlar: 0,
Etiketler:

«Ocak 2023»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
2627282930
BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL YENİ YIL MESAJI YAYIMLADI

BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL YENİ YIL MESAJI YAYIMLADI

Başbakan Ünal Üstel "Yeni yılın yeni umut, inanç ve güzelliklere vesile olması, birlik, dayanışma ve huzur içerisinde geçmesini diler, tüm Halkımızın, Anavatan Türkiye’deki ve dünyanın her köşesindeki kardeşlerimizin yeni yılını en içten duygularımla kutlarım.

Devamını oku
311
2345678
910
BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL’İN 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI

BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL’İN 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI

Başbakan Ünal Üstel, Medya kuruluşlarımızın ve basın mensuplarımızın demokrasimizin, ülkemizin ve toplumsal değerlerimizin korunması yanında küresel ortamdaki değişimlerin bölgesel ve ülkemiz üzerindeki etkileri hakkında bizleri aydınlatmaya devam etmektedir.

Devamını oku
111213
BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL, KURUCU CUMHURBAŞKANI RAUF RAİF DENKTAŞ'IN 11. ÖLÜM YIL DÖNÜMÜ DOLAYISI İLE DÜZENLENEN ANMA TÖRENLERİNE KATILDI

BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL, KURUCU CUMHURBAŞKANI RAUF RAİF DENKTAŞ'IN 11. ÖLÜM YIL DÖNÜMÜ DOLAYISI İLE DÜZENLENEN ANMA TÖRENLERİNE KATILDI

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, vefatının 11. yılında Lefkoşa'da ki anıt mezarı başında ve AKM’de düzenlenen törenlerle anıldı.

Devamını oku
1415
161718192021
BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL, “GAZİMAĞUSA’YI ÇOK SEVMEK” ADLI SERGİNİN AÇILIŞINA KATILDI

BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL, “GAZİMAĞUSA’YI ÇOK SEVMEK” ADLI SERGİNİN AÇILIŞINA KATILDI

Başbakan Ünal Üstel ve eşi Zerrin Üstel, Bandabuliya'da Antik Mağusa Vakfı tarafından düzenlenen, TİKA'nın sponsorluğundaki "Gazimağusa'yı Çok Sevmek" isimli fotoğraf sergisinin açılışına katıldı. 

Devamını oku
22
232425
BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL, TC MİLLİ EĞİTİM BAKANI MAHMUT ÖZERİ’İ KABUL ETTİ

BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL, TC MİLLİ EĞİTİM BAKANI MAHMUT ÖZERİ’İ KABUL ETTİ

“Eğitim alanında Türkiye Cumhuriyeti’nin bilgi ve birikiminden, müşterek çalışmalarından büyük mutluluk duyuyoruz” diyen Başbakan Üstel, bu alanda ilgili bakanlıklar arası yapılan temasların önemine vurgu yaptı.

Devamını oku
26272829
303112345