BAŞBAKAN DR. FAİZ SUCUOĞLU AK PARTİ GENEL BAŞKANVEKİLİ KURTULMUŞ'U ZİYARET ETTİ

BAŞBAKAN DR. FAİZ  SUCUOĞLU AK PARTİ GENEL BAŞKANVEKİLİ KURTULMUŞ'U ZİYARET ETTİ

BAŞBAKAN DR. FAİZ SUCUOĞLU'NDAN, AK PARTİ GENEL BAŞKANVEKİLİ KURTULMUŞ'A ZİYARET

 

AK PARTİ GENEL BAŞKANVEKİLİ NUMAN KURTULMUŞ: "KIBRIS'TA, KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ'NİN ÇOK DAHA GÜÇLÜ BİR HALE GELMESİ İÇİN TÜRKİYE OLARAK BÜTÜN İMKANLARIMIZI SEFERBER ETMİŞ DURUMDAYIZ"

 

"BAZI ÜLKELERİN OLDUBİTTİLERLE ZATEN UZUNCA BİR SÜREDİR KUZEY KIBRIS'IN HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİNİ, EGEMENLİĞİNİ YOK SAYAN, SÜREKLİ HAKSIZLIKLARLA KUZEY KIBRIS'I GERİLETMEYE ÇALIŞAN POLİTİKALARINI DA YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ VE BUNLARA KARŞI DA HİÇBİR ŞEKİLDE MÜCADELEMİZDEN VAZGEÇMİŞ DEĞİLİZ"

 Başbakan Faiz Sucuoğlu, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ile parti genel merkezinde bir araya geldi.

 

Başbakan Sucuoğlu, ziyarette yaptığı konuşmada, iki gündür Ankara'da bulunduklarını, çok verimli görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirtti.

 

TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kabulünde, KKTC ile ilgili siyasi, ekonomik konuları, altyapı yatırımlarını çok detaylı bir şekilde görüşme imkanlarının olduğunu söyleyen Başbakan Sucuoğlu, "Kendileri bize her zaman olduğu gibi çok sıcak ve gerçekten büyük bir misafirperverlik örneği gösterdi." diye konuştu.

 

KKTC'de 23 Ocak'ta erken genel seçimin yapılacağını dile getiren Başbakan Sucuoğlu, ziyaretlerinde bu konunun da değerlendirildiğini ifade etti.

 

KKTC'de öncelikli hedeflerinin beş yıllık bir hükümetin, siyasi, ekonomik ve sosyal anlamda istikrarın sağlaması olduğunu bildiren Başbakan  Sucuoğlu, ziyaretlerinde bu yönde de bilgi alışverişi gerçekleştirdiklerini kaydetti.

 

KURTULMUŞ'UN SÖZLERİ

 

AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Biz Kıbrıs'ta, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin çok daha güçlü bir hale gelmesi için Türkiye olarak bütün imkanlarımızı seferber etmiş durumdayız. İnşallah her zaman ve her şart altında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'mize destek olmayı sürdürme kararlılığı içerisindeyiz. Bu bizim için bir milli ödevdir." dedi.

 

Dünya dengelerinin değişmeye başlamasıyla, Doğu Akdeniz'de ve Ege'de yeni birtakım güç mücadelelerinin ortaya çıktığı bir ortamda, Kuzey Kıbrıs'ın bağımsız bir ülke olarak güçlü bir şekilde geleceğe taşınmasının her iki ülke için de ortak, milli sorumluluk olduğunu belirten Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Bazı ülkelerin oldubittilerle zaten uzunca bir süredir Kuzey Kıbrıs'ın hak ve özgürlüklerini, egemenliğini yok sayan, sürekli haksızlıklarla Kuzey Kıbrıs'ı geriletmeye çalışan politikalarını da yakından takip ediyoruz ve bunlara karşı da hiçbir şekilde mücadelemizden vazgeçmiş değiliz. Şunu söylüyoruz, Kıbrıs Adası'nda barış ve esenliğin yolu, orada eşit ve egemen iki toplumun varlığını kabul etmekten geçiyor. Bunu kabul etmeyen hiçbir tezin, hangi güçlü retoriği kullanırsa kullansın orada sahada yaşanan Kıbrıs'ın gerçekleriyle bir ilgisi olmadığını biliyoruz."

 

Türkiye olarak, KKTC ile bağları artırarak sonuna kadar gideceklerini söyleyen Kurtulmuş, şu görüşleri paylaştı:

 

"Türkiye'nin Kuzey Kıbrıs'a milli bir vazife olarak arka çıkmasını, Kuzey Kıbrıs'ın yanında olmasını hazmedemeyenlere de şunu hatırlatmak isteriz. Hangi uluslararası platformda, hangi tezi gündeme getirirseniz getirin hakkaniyetli olan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'mizin varlığının, egemenliğinin eşit bir şekilde kabul edilmesidir. Bundan dolayı bazı ülkelerin, özellikle bazı çevrelerden aldığı desteklerle bu gerçeği yok saymaya çalışmaları, hatta sadece Kuzey Kıbrıs değil, zaman zaman Türkiye'yi de hedef alan ağır sözler söylemeleri kabul edilebilir bir şey değildir. Bir kere komşuluk, müttefiklik ilişkilerine sığmaz ve ortak meseleleri çözebilme irademizi de oldukça zedeleyici, talihsiz açıklamalar olur."

 

YUNANİSTAN DIŞİŞLERİ BAKANI DENDİAS'IN AÇIKLAMALARI

 

Kurtulmuş, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın, yakın tarihe ilişkin yaptığı son derece yanlış, tarihi gerçeklerle ilgisi olmayan açıklamalarını reddettiklerini belirtti. Numan Kurtulmuş, şöyle devam etti:

 

"Ülkemizi, Anadolu topraklarını, eğer tarihten bahsedeceksek işgal etmeye kalkan maalesef bugün bazı ülkelerden aldığı güçlerle Türkiye'ye karşı bu açıklamaları yapan taraftır. Biz bu anlamda burada da uyarımızı yapıyoruz. Yakın tarihi biliyoruz, yakın tarihte kimin saldırgan olduğunu, biz de bütün dünya da biliyor. Ama mesele, tarihin arkasına sığınarak bazı sözleri ortaya koymak değil, aramızdaki sorunları, dostça ve özellikle komşuluk ilişkilerinin geliştirildiği bir olgunluk içerisinde çözebilmektir. Bu vesileyle bu açıklamayı da son derece talihsiz, anlamsız, tarihi gerçeklerin dışında ve dostluk ilişkilerini zedeleyici bir açıklama olarak gördüğümüzü, altını çizerek ifade etmek isterim."

 

KKTC'nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ı da vefatının 10. yılında saygıyla ve rahmetle andığını vurgulayan Kurtulmuş, "Onların vermiş olduğu mücadele, Milli Mukavemet Teşkilatının, Kıbrıslı mücahitlerin vermiş olduğu mücadele olmasaydı, herhalde bugün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'miz bu noktaya gelmezdi. Kıyamete kadar yaşayacak bağımsız, özgür bir Kuzey Kıbrıs'ın kurucuları olarak, o nesli de saygıyla anmak isterim." ifadesini kullandı.

Print
Yayınlanma tarihi: Oca 13, 2022,
Haber Kategorisi: Basın Açıklamaları,
Yorumlar: 0,
Etiketler:

«Ocak 2022»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
2728
BAŞBAKAN  DR. FAİZ SUCUOĞLU, BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

BAŞBAKAN DR. FAİZ SUCUOĞLU, BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

Başbakan Dr. Faiz Sucuoğlu, hükümetin ödeme mükellefiyetlerine ilişkin olarak da açıklamalarda bulunarak, hükümetin 15 gün içerisinde toplamda 1 milyar 218 milyon TL’lik bir ödeme yapacağını söyledi.

Devamını oku
29
BAŞBAKAN DR. FAİZ SUCUOĞLU EKONOMİK ÖRGÜTLERLE BİR ARAYA GELDİ

BAŞBAKAN DR. FAİZ SUCUOĞLU EKONOMİK ÖRGÜTLERLE BİR ARAYA GELDİ

Başbakan Faiz Sucuoğlu, ekonomik Örgütler Platformu ile bakanların da katılımıyla gerçekleştirecekleri toplantıda,  son gelişmeler ve ekonomik durumu değerlendireceklerini söyledi.

Devamını oku
303112
BAŞBAKAN DR. FAİZ SUCUOĞLU DÖRTYOL'DA İNCELEME YAPTI

BAŞBAKAN DR. FAİZ SUCUOĞLU DÖRTYOL'DA İNCELEME YAPTI

Başbakan Faiz Sucuoğlu, aşırı yağışlardan olumsuz etkilenen bölgelerde incelemelerini sürdürüyor.

Devamını oku
3456
BİRKAN UZUN'UN ADI KIVANÇ TEPE’YE VERİLİYOR

BİRKAN UZUN'UN ADI KIVANÇ TEPE’YE VERİLİYOR

Başbakan Dr. Faiz Sucuoğlu,Bakanlar Kurulu’nun Girne’de Karşıyaka bölgesinde bulunan ve dağcılar tarafından en yüksek tepe olarak bilinen Kıvanç Tepe’ye, Birkan Uzun’un adını verme kararı aldığını duyurdu.

Devamını oku
7
BAŞBAKAN DR. FAİZ SUCUOĞLU, RESMİ TEMASLARDA BULUNMAK ÜZERE ANKARA'YA GİDİYOR

BAŞBAKAN DR. FAİZ SUCUOĞLU, RESMİ TEMASLARDA BULUNMAK ÜZERE ANKARA'YA GİDİYOR

Başbakan Dr. Faiz Sucuoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere 12 Ocak'ta Ankara'ya gidecek.

Devamını oku
89
101112131415
BAŞBAKAN DR. FAİZ SUCUOĞLU ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİ LİDERİ DR. FAZIL KÜÇÜK ÖLÜMÜNÜN 38. YIL DÖNÜMÜ ANMA TÖRENİNE KATILDI

BAŞBAKAN DR. FAİZ SUCUOĞLU ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİ LİDERİ DR. FAZIL KÜÇÜK ÖLÜMÜNÜN 38. YIL DÖNÜMÜ ANMA TÖRENİNE KATILDI

Kıbrıs Türk Halkının Özgürlük Ve Bağımsızlık Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük, ölümünün 38. Yıl dönümünde Hamitköy’de Anıttepe’deki anıtında düzenlenen törenle anıldı.

Devamını oku
16
17
BAŞBAKAN DR. FAİZ SUCUOĞLU TÜRKİYE TEMASLARINI AA'YA DEĞERLENDİRDİ

BAŞBAKAN DR. FAİZ SUCUOĞLU TÜRKİYE TEMASLARINI AA'YA DEĞERLENDİRDİ

Başbakan Dr. Faiz Sucuoğlu, 11-13 Ocak'ta Türkiye'de gerçekleştirdiği temaslar ve gündeme ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Devamını oku
18
BAŞBAKAN FAİZ SUCUOĞLU: “KKTC’NİN İÇ HATLAR VERGİLENDİRME SİSTEMİNE ALINMASI EN AZ 37 EURO İNDİRİM SAĞLAYACAK”

BAŞBAKAN FAİZ SUCUOĞLU: “KKTC’NİN İÇ HATLAR VERGİLENDİRME SİSTEMİNE ALINMASI EN AZ 37 EURO İNDİRİM SAĞLAYACAK”

Başbakan Faiz Sucuoğlu yazılı açıklamasında, KKTC’ye yönelik hava ulaşımında bilet fiyatlarının son günlerde yüksek seyretttiğinin herkesin malumu olduğunu kaydetti.

Devamını oku
1920212223
2425
BAŞBAKAN DR. FAİZ SUCUOĞLU TRT GENEL MÜDÜR YARDIMCISI HASAN ÖYMEZ’İ KABUL ETTİ

BAŞBAKAN DR. FAİZ SUCUOĞLU TRT GENEL MÜDÜR YARDIMCISI HASAN ÖYMEZ’İ KABUL ETTİ

Başbakan Faiz Sucuoğlu, Anavatan Türkiye ile Kıbrıs Türk Halkı arasındaki insani ve kültürel bağların daha da güçlenmesinde TRT ve BRTK'nın büyük kamusal önemi bulunduğunun altını çizdi.

Devamını oku
2627282930
31123456