BAŞBAKAN ERSAN SANER, TBMM-KKTC DOSTLUK GRUBU HEYETİNİ KABUL ETTİ

BAŞBAKAN ERSAN SANER, TBMM-KKTC DOSTLUK GRUBU HEYETİNİ KABUL ETTİ

BAŞBAKAN SANER, TBMM-KKTC DOSTLUK GRUBU HEYETİNİ KABUL ETTİ
ERDEM: “SON ZAMANLARDA KKTC’DE ÖNEMLİ İŞLER YAPILDI. KAPALI MARAŞ AÇILIMI VE DOĞU AKDENİZ’DE GÖSTERİLEN TUTUM DÜNYAYA BÜYÜK BİR MEYDAN OKUMADIR”
Başbakan Ersan Saner, Kıbrıs sorunun 1963’te başladığını, 1974 yılında adaya barış geldiğini, eksik kalanın da çözüm olduğunu söyledi. 
Başbakan Saner, “Bizler Anavatan Türkiye Cumhuriyeti ile özde kendi davamıza sahip çıkarken, Kıbrıs’ın kendi karasuları içinde, Mavi vatandaki Türk ulusunun hak ve çıkarlarını ortak korumak için her türlü adımı hiç çekinmeden atacağız” dedi.
Başbakan Ersan Saner, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dostluk Grubu heyetini kabul etti. 
KKTC’deki temasları çerçevesinde Başbakan Saner’i ziyaret eden Konya Milletvekili Orhan Erdem başkanlığındaki heyete, Türkiye Cumhuriyeti (TC) Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri de eşlik etti. 
BAŞBAKAN SANER
Başbakan Ersan Saner kabulde yaptığı konuşmada, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dostluk Grubu heyetini kabul etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Anavatan Türkiye’nin KKTC ile birlikte hareket etmesinin güçlerine güç kattığını kaydetti. 
Özellikle parlamentolar arası işbirliğinin önemine değinen Başbakan Saner, “İki ülkenin parlamentoları birlikte hareket ettiğinde başaramayacağımız hiçbir şey yok” dedi. 
Kıbrıs Cumhuriyeti’nin 1960 yılında kurulduğunu, Anavatan Türkiye’nin ise 1974’te garantörlük hakkını kullanarak Kıbrıslı Türkleri kurtardığını anımsatan Başbakan Saner, bunun  tarihi bir dönüm noktası olduğunu vurguladı. 
Başbakan Saner, ancak Rum tarafının, dünyaya Kıbrıs sorunun 1974 yılında başlamış gibi lanse ettiğini, dünyayı yanılttığını belirterek, aslında Kıbrıs sorununun 1963’te başladığını, 1974 yılında adaya barış geldiğini, eksik kalanın da çözüm olduğunu söyledi. 
“KIBRISLI RUMLAR 1963 ZİHNİYETİNDEN VAZGEÇMEDİ”
Cenevre’de ortaya çıkan yeni zemine değinen Başbakan Ersan Saner, Kıbrıslı Rumların 1963 zihniyetinden vazgeçmediklerinin Cenevre’de bir kez daha ortaya çıktığına dikkat çekti. 
“53 yıldır devam eden bu görüşmelere bir 53 yıl daha bizlerin tahammül etmesi mümkün değildir” diyen Başbakan Saner, Kıbrıslı Türkler ve Anavatan Türkiye’nin çözüm arayışını iki eşit, egemen devlet statüsünde sürdüreceğini net bir şekilde ortaya koyduğunu, bundan sonra bu yolda devam edileceğini, BM’nin de artık bunu kabul ederek, iradesini göstermesi gerektiği düşüncesini dile getirdi. 
Filistin’de yaşananları, Kıbrıs Türk halkının yaşadıklarına benzeten Başbakan Saner şöyle devam etti: 
“1963-1974 yıllarında Kıbrıs Türk halkının yaşamış olduğu zulüm, dışlanmışlık, Filistinlilerin karşı karşıya olduğu durumla tamamen aynıdır. Ama bizim Anavatan Türkiye’miz olduğu için Kıbrıs’ta özgür bir şekilde yaşıyoruz. Filistin halkının özgürce hareket edememesinin tek sebebi Anavatan Türkiye gibi bir anavatanın olmamasıdır. Dolayısıyla bizler Anavatan Türkiye Cumhuriyeti ile özde kendi davamıza sahip çıkarken, Kıbrıs’ın kendi karasuları içinde, Mavi vatandaki Türk ulusunun hak ve çıkarlarını ortak korumak için her türlü adımı hiç çekinmeden atacağız”. 
Başbakan Saner, ziyaretinden dolayı heyete teşekkür etti. 
ERDEM 
Kabulde söz alan Konya Milletvekili Orhan Erdem, parlamentoda yer alan 5 milletvekili ile KKTC’de bulunduklarını ifade ederek, TBMM’nin tüm milletvekillerinin KKTC dostluk grubunun üyesi olduğunu vurguladı. 
Erdem, TBMM Başkanı ile parlamentodaki tüm vekillerin KKTC’ye selamı olduğunu, dolayısıyla TBMM de tüm Türkiye’yi temsil ettiğine göre, KKTC’ye tüm Türkiye’nin selamını getirdiklerini söyledi.
KKTC’nin günden güne gelişen ekonomisi ve istikrarlı siyasi duruşundan duydukları mutluluğu dile getiren Erdem, Cenevre’de değiştirilen yol haritasına değindi.  
Erdem, bağımsız, egemen, iki eşit devlet anlayışını TC’nin de desteklediğini vurgulayarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın KKTC’ye özel önem verdiğini, bu amaçla da Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ı bu konuda görevlendirdiğini anımsattı. 
Son zamanlarda KKTC’de önemli işler yapıldığını, Kapalı Maraş açılımının ve Doğu Akdeniz’de gösterilen tutumun, dünyaya büyük bir meydan okuma olduğuna işaret eden Orhan Erdem, KKTC’nin bağımsız olarak, kendi ayakları üzerinde durmasını istediklerini kaydetti. 
KKTC’nin her zaman yanında olduklarını dile getiren Erdem, “Kaderimiz, geleceğimiz bir” dedi. 
Erdem, KKTC’nin gelişmesi için birlikte çalışılacağını ifade ederek, KKTC’de bulunmaktan duydukları mutluluğu dile getirdi.
Konuşmalar öncesinde karşılıklı hediye teatisinde bulunuldu. 
Orhan Erdem başkanlığındaki TBMM KKTC Dostluk grubu heyetinde ayrıca, Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu, Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, Çorum Milletvekili Tufan Köse ve Kütayha Milletvekili Ahmet Erbaş yer alıyor.

Print
Yayınlanma tarihi: May 27, 2021,
Haber Kategorisi: Basın Açıklamaları,
Yorumlar: 0,
Etiketler:

«Haziran 2021»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
3112345
BAŞBAKAN ERSAN SANER,  GEÇİTKALE VE SERDARLI’YI ZİYARET ETTİ

BAŞBAKAN ERSAN SANER, GEÇİTKALE VE SERDARLI’YI ZİYARET ETTİ

Başbakan Ersan Saner,  Geçitkale ve Serdarlı’ya giderek bölge halkıyla bir araya geldi, sorunları  dinledi.

Devamını oku
6
789
BAŞBAKAN ERSAN SANER KALEBURNU’NDA ÇALIŞMALARI İNCELEDİ

BAŞBAKAN ERSAN SANER KALEBURNU’NDA ÇALIŞMALARI İNCELEDİ

KKTC ile Türkiye arasında imzalanan protokol çerçevesinde köy yollarının yapımına ilişkin ihale sonuçlandı.

Devamını oku
10
BAŞBAKAN ERSAN SANER, KILIÇDAROĞLU’NU KABUL ETTİ

BAŞBAKAN ERSAN SANER, KILIÇDAROĞLU’NU KABUL ETTİ

Başbakan Ersan Saner, Türkiye Cumhuriyeti ana muhalefet partisi Cumhuriyetçi Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Devamını oku
11
BAŞBAKAN ERSAN SANER, YÖDAK BAŞKANI AVCI’YI KABUL ETTİ

BAŞBAKAN ERSAN SANER, YÖDAK BAŞKANI AVCI’YI KABUL ETTİ

 Başbakan Ersan Saner, yüz yüze eğitim başlaması için aşılamanın gerekliliğine işaret ederek, Türkiye’den gelecek “ciddi miktarda” aşı sayesinde, aşılamanın hızlanacağını ve Eylül ayında yüz yüze eğitimin başlamasının önünün açılacağını söyledi.

Devamını oku
12
BAŞBAKAN ERSAN SANER, KIBRIS TÜRK TOPLU TAŞIMACILAR BİRLİĞİ YETKİLİLERİNİ KABUL ETTİ

BAŞBAKAN ERSAN SANER, KIBRIS TÜRK TOPLU TAŞIMACILAR BİRLİĞİ YETKİLİLERİNİ KABUL ETTİ

Başbakan Ersan Saner, Covid-19’dan dolayı ülkedeki tüm sektörlerin sıkıntı yaşadığını ancak Hükümetin sıkıntılara çare üretmeye devam ettiğini kaydetti.

Devamını oku
13
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011