BAŞBAKAN ERSAN SANER KARANTİNA TAKİP SİSTEMİ “GÜVENDE KAL” UYGULAMASI TANITIMINA KATILDI

BAŞBAKAN ERSAN SANER KARANTİNA TAKİP SİSTEMİ “GÜVENDE KAL” UYGULAMASI TANITIMINA KATILDI

Karantina Takip Sistemi uygulaması başladı

Başbakan Ersan Saner: “Halkın sağlığıyla birlikte ekonomiyi de düşünüyoruz”

Başbakan Ersan Saner, dijital dönüşümden faydalanarak, elektronik uygulamalarla denetim mekanizmanın güçlendirilmesi gerektiğinin ilk uygulamasını Güvende Kal uygulaması ile başlattıklarını ifade ederek, hükümetin önceliğinin halkın sağlığı olduğunu ama ekonomiyi de düşündüklerini söyledi.

Karantina Takip Sistemi ve Güvende Kal uygulaması Başbakan Ersan Saner’in katıldığı toplantıda tanıtılarak, uygulamasına başlandı.

Başbakan Ersan Saner, Dışişleri Bakanlığı Uğur Umar Konferans Salonu’nda yer alan tanıtımda yaptığı konuşmada, ülkede elektronik dönüşümün ilkini kamu-özel işbirliğinde gerçekleştirmenin ve göreve geldikleri ilk günde ortaya koydukları hedefe ulaşmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek, katkı koyan herkese teşekkür etti.

“DEVLETİN GİDERLERİ AZALACAK”

Karantina uygulaması için aylık ortalama 50 milyon TL harcama olduğunu kaydeden Başbakan Saner, son aylarda dünya genelinde covid-19 vaka artışlarına dikkat çekerek, “Covid-19 salgını ile yaşamayı öğrenmek zorundayız, bunu öğrenirken teknolojik imkanlardan da faydalanıp, devletin giderlerini azaltmak bizim en temel uygulamamız gereken faktörlerin başında geliyor” dedi.

Başbakan Saner, Güvende Kal uygulamasının KKTC genelinde bugün uygulamaya başladığını ifade ederek, hükümetin önceliğinin halkın sağlığı olduğunu ama ekonomiyi de düşündüklerini vurguladı.

Ülkeye gelmek için belirli miktardaki karantina ücretini ödeyemeyecek durumda olan vatandaşlar olduğuna da işaret eden Başbakan Saner, uygulamanın, hem vatandaşlar ülkeye gelirken sıkıntı yaşamaması hem degelecek kişi ve turist sayısının artmasıyla birlikte ekonomik canlılığının artmasınaimkan sağlayacağını kaydetti.

Başbakan Saner, dünyada, KKTC’de olduğu pozitif veya temaslı olup da bir otelde konaklatılarak tüm masrafların devlet tarafında karşılandığı başka bir ülke olmadığını belirterek, güvende kal uygulaması ile devletin giderlerinin de azaltılacağını ifade etti. Başbakan Saner, güvende kal uygulamasına 1700 kişi ile başlandığını, sayının önümüzdeki günlerde 4 binlere ulaşacağını, böylece ülkeyi daha çok insanının ziyaret etmesine imkan verileceğini söyledi.

“İNSANIMIZA GÜVENİYORUZ”

Başbakan Saner, “Biz insanımıza güveniyoruz. Evde Kal Güvende Kal sistemini uygulayacaklarına inancımızdan dolayı da amacımız hiç kimseye ceza kesmek değildir. Dijital dönüşümden faydalanarak ülkede elektronik uygulamalarla kontrol mekanizmanın güçlendirilmesi gerektiğinin ilk uygulamasını Güvende Kal uygulaması ile başlatıyoruz” diye konuştu.

İlk uygulamada bazı sıkıntılar olabileceğine değinerek, vatandaşlardan daha çok hoşgörülü olmalarını beklediğini ifade eden Başbakan Saner,  “Halkımızdan yıkıcı değil yapıcı bir yaklaşımla güvende kal uygulamasına destek olmasını istiyorum, KKTC olarak bunu başardığımız anda, bizleri dünyanın diğer ülkelerinin de bizi takip edeceğine inanıyorum” dedi.

Corona sürecini başarılı bir şekilde yönetmelerine rağmen, ekonomide ciddi sıkıntılar olduğunu dile getiren Başbakan Saner, Covid-19 ile mücadelede herkesin birbirine destek vermek zorunda olduğunu belirterek, maske-mesafe ve hijyen kuralarına uyulması gerektiğini hatırlatarak, sistemin hayırlı olmasını diledi.

“KAPALI DEVRE TURİZM İÇİN HERHANGİ BİR SIKINTIMIZ YOK”

Soruları da yanıtlayan Başbakan Ersan Saner, “Kapalı devre turizm için herhangi bir sıkıntımız yok. Bu hafta sonundan itibaren Sağlık Bakanlığı ve Turizm Bakanlığımızın ortak çalışmalarıyla eğer kapalı tur ülkeye grup gelecekse, gelebilecektir” dedi.

Toplantıda, Sağlık Bakanı Ünal Üsteli Maliye Bakanı Dursun Oğuz, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Resmiye Canaltay ileKuzey Kıbrıs Türkcell Genel Müdürü Murat Küçüközdemir de uygulamayla ilgili konuşma yaptı.

Print
Yayınlanma tarihi: Nis 12, 2021,
Haber Kategorisi: Basın Açıklamaları,
Yorumlar: 0,
Etiketler:

«Mayıs 2021»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
2627
BAŞBAKAN ERSAN SANER CENEVRE’DE BRT’YE  AÇIKLAMADA BULUNDU

BAŞBAKAN ERSAN SANER CENEVRE’DE BRT’YE AÇIKLAMADA BULUNDU

Başbakan Ersan Saner, 5+BM gayriresmi Kıbrıs görüşmesi nedeniyle bulunduğu Cenevre’de BRT’ye yaptığı açıklamada, Kıbrıs Türk halkında, 5+BM Cenevre toplantısından çok ciddi bir beklentisi olmadığını, Cenevre’deki havanın da farklı olmadığını belirtti.

Devamını oku
282930
BAŞBAKAN ERSAN SANER YURDA DÖNDÜ

BAŞBAKAN ERSAN SANER YURDA DÖNDÜ

Ercan’da basın toplantısı düzenleyen Başbakan  Ersan Saner, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile birlikte  Cenevre’de yapılan 5+1 toplantılarına katılmalarının ardından bugün heyetleriyle ve siyasi parti başkanlarıyla birlikte yurda döndüklerini kaydetti.

Devamını oku
12
34567
BAKANLAR KURULU TOPLANDI

BAKANLAR KURULU TOPLANDI

Başbakan Ersan Saner, Zoom üzerinden Bakanlar Kurulu’na bağlanarak, başkanlık etti.

Devamını oku
89
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456